KADIN

85.518 kez izlendi
5 / 4.00 - 4 Oy
Gönder Sitene Ekle
Tüp bebek tedavisi normal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftleri, üremeye yardımcı tedavi yöntemleriyle çocuk sahibi yapma aşamasıdır. Halk arasında tüp bebek denmesine rağmen, laboratuvar koşullarında çok fazla tüp kullanılmamaktadır. Diş adı verilen plaklarda bu işlem gerçekleştirilir.

Anne ve babadan alınan üreme hücreleri laboratuvar koşullarında birleştirilir, annenin rahmine yerleştirilir. Bu tip hastalarda yapabileceğimiz en önemli işlem, kadınlarda yumurta sayısının arttırılmasıdır. Sağlıklı bir kadında her ay bir yumurta büyümektedir. Bazı ilaçlar verilecek olursa birden fazla yumurta büyüyeceği için, daha fazla yumurta döllenebilir. Bu işlemle çocuk sahibi olma şansı arttırılır.

Bu işlemde kullanılan cilt altına yapılan iğnelerle kadınlarda yumurta büyütülmeye başlanır. Büyütme aşaması yaklaşık 11-12 günlük bir dönemdir. Bu dönem içerisinde 3-4 kez ultrasonografi yapılarak, yumurtanın büyümesi takip edilir.

Yumurta belirli bir olgunluğa ulaştığı zaman, ufak bir anestezi ile hastanın yumurtası toplanmaktadır. Bu işlem 10-15 günlük bir süreçtir.

Toplanan yumurtaların içerisine mikroenjeksiyon yöntemiyle sperm enjekte edilerek, yumurta döllenmeye çalışılır. Buna mikroenjeksiyon yöntemi adı verilmektedir. Sonrasında döllenmiş yumurtalar laboratuvar koşullarında yaklaşık 2-5 gün arasında bekletilir. Bu dönem içerisinde embriyo gelişimi izlenir, embriyo kalitesine göre derecelendirilir.

Elde edilen embriyolar annenin rahmine çok ufak bir kateter vasıtasıyla tekrar nakledilir. Nakil işleminin ardından gebelik oluşup oluşmadığını gözlemlemek için bir süre beklenmelidir.

Yorumlar