KADIN

88.726 kez izlendi
5 / 3.50 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Trileçe tatlısının sosu için, bir karıştırma kabının içerisine 2 kutu krema, 4 su bardağı süt -çok fazla şerbetli sevmezseniz süt miktarını azaltabilirsiniz- ve 4 yemek kaşığı toz şeker ilave edip mikser yardımı ile çırpıyoruz. Arada bir karıştırarak şeker parçalarının eriyip erimediğini kontrol etmemiz gerekiyor.

Karamel sos için çelik tencerede şekeri karamelize edicez. Bu işlem sırasında şekeri yakmamak için biraz dikkat etmeliyiz.
Bir su bardağı toz şekeri, orta ateşte ısıtılan çelik tencerinin içine boşaltıyoruz. Şekerin yanmaması için, tencerinin altını zaman zaman kısıyor, tenceriyi ocaktan kaldırıyoruz. Bir kaç dakika şekere hiç bir şey olmamış gibi görünecek ama bir anda erimeye başlayacak ve hemen karamel rengine dönecek bu yüzden dikkat etmeli, bir kaşık ya da çırpıcı yardımı ile arada sırada şekeri karıştırmalıyız.

Karamel sosun kıvamını, içerisine koyduğumuz krema miktarını azaltarak koyulaştırabilirsiniz. Tartlarınızda ya da farklı soslarda kullanabilirsiniz.

Şu ana kadar ki yaptığımız aşamada bildiğimiz krem karamel sosu hazırladık.

Eriyen şekerin üzerine tereyağı ilave ederek çırpıyoruz bu işlemden sonra sıvı krema ilave ederek çırpmaya devam ediyoruz ve şekerin eriyip kıvama gelmesini bekliyoruz.

Yorumlar