KADIN

881.397 kez izlendi
5 / 2.67 - 6 Oy
Gönder Sitene Ekle
Trileçe yapımında ilk olarak kek hazırlanmalıdır. Bu yüzden keki hazırlamadan önce fırınızı önceden (fanlı ise 180 derece) ısıtmalısınız. Kek yaparken ki püf nokta tüm malzemelerin oda sıcaklığında bulunuyor olmasıdır. Bu şekilde kek daha iyi kabaracaktır.

Yumurtaları dikkatli bir şekilde karıştırma kabına aldıktan sonra içerisine toz şekeri eklemelisiniz. Karışımı mikserle 5-10 dk. çırpmalı ardından şeker ile yumurtanın iyice karıştığından emin olmalısınız.

Karışımın içerisine 1 su bardağı şeker (kekinizin daha tatlı olmasını istiyorsanız 1.5 su bardağı şeker ilave edebilirsiniz), sıvı yağ ve ilmiği de ilave ettiikten sonra karıştırmaya devam ediyoruz. Son olarak un, kabartma tozu ve vanilyayı da karıştırma kabına eklemeli tamamen karışıncaya kadar mikserle çırpılmaya devam edilmelidir.

Kek karışımımız boza kıvamı diye adlandırılan kıvama ulaştığı zaman hazırdır.

Hazırlanan kek karışımını dikdörtgen bir borcam tepsi üzerine tepsiyi yağlamadan döküyor ve bir kaşık yardımıyla tepsimize yayıyoruz.

Kekimizde hava kabarcıklarının kalmaması için tepsiyi birkaç kez tezgaha vurduktan sonra önceden ısıtmış olduğumuz fırınımıza veriyoruz.

Kekimizi üzeri kızarıncıya kadar fırınımızda pişirdikten sonra 5-10 dk. dinlenmeye bırakıyoruz, ardından bir bıçak yardımıyla servis etmek istediğimiz şekilde dilimliyoruz.

Hazırlamış olduğumuz şerbeti daha sonra kekin üzerinde gezdiriyoruz. Kekin içerisinde süt ve yoğurt olmadığı için süt ve yoğurt tadını hazırlamış olduğumuz yoğun şerbet ile veriyoruz. Şerbetimizi kaynatmıyoruz sadece içerisine eklediğimiz şekerin erimesini sağlayacak kadar çırpıyoruz.

Bir spatula yardımı ile şerbeti eşit miktarda kekimizin her yerine yayıyoruz.

Yaklaşık 25-30 dk. kadar şerbetinin tamamını çekmesini bekliyor ardından hazırlanan karamel sosu üzerine döküküyoruz.

Trileçe tatlınızı isteğe bağlı olarak krema veya beyaz çikolata ile de süsleyebilirsiniz.

Tatlımızı buzdolabında mümkünse 1 gece, en az 4-5 saat kadar dinlendirirsek tatlımız tamamen şerbetini çekip, kıvamına gelmiş olacaktır.

Herkese afiyet olsun..

Yorumlar