KADIN

4.612 kez izlendi
5 / 4.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Tiroit kanserinin bilinen birçok sebep olarak sıralanabilecek durumları vardır fakat bunlar muhakkak herkeste kanser yapmaz. Örneğin; iyot eksikliği olan bölgelerde tiroit kanseri daha sık görülmektedir. Çünkü iyot eksikliği olan yüksek yerlerde boğazda şişme ve nodül daha fazla oluşmakta, bunun sonucunda kanserleşme olasılığı fazlalaşmaktadır. Ancak her iyot eksikliği olan bölgede tiroit kanseri sık görülmez.

Haşimato hastalığı olan kişilerdeki hastalık, tiroit kanserine zemin hazırlayabilir. Şişmanlık bir tiroit kanseri nedeni olarak görülmeye başlanmıştır. Radyoaktif bazı ağır elementlere maruz kalmak gibi durumlarda çok fazla tiroit kanseri görülebilir. Örneğin; Çernobil'de yaşanan patlamadan sonra o bölgede yaşayan insanlarda tiroit kanseri görülme sıklığında artış yaşandı.

Japonya'ya atılmış atom bombasından sonra, Japonya'da ve Kore'de günümüzde hala en yüksek tiroit kanseri oranları mevcuttur.

Tiroit kanseri, ağır elementlere maruz kalanlar, kimya sektöründe çalışanlar ve çok stresli yaşayan insanlarda da daha sık görülebilmektedir.

Yorumlar