KADIN

6.140 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Tiroit kanseri kapsamlı bir şekilde elle muayene edilmelidir. Elle muayenede boyun bölgesindeki lenf düğümlerini incelemek esastır. Tiroitteki nodülü ve tiroidin yapısını incelemek de önemlidir fakat onlar zaten ultrason ve sintigrafi ile ayrıntılı olarak görülebilmektedir. Ama boyundaki lenf düğümlerini elle incelemek, halen bilinen en etkili yöntemlerden birisidir. O nedenle elle muayeneye çok önem verilmektedir. Hasta muhakkak tiroit odaklı sorularla sorgulanır. Hastada tiroit kanserine neden olabilecek spesifik faktörler ortaya konulmaktadır. Bunlardan sonra tiroit ultrasonografisine geçilir.

Tiroit ultrasonografisinde de tiroidin yapısı ve mevcut nodüller incelenir. Nodülde görülecek kireç oturmaları önemlidir. Kireç oturmalarının tamamı riskli değildir ancak nokta tarzında olan kireç oturmaları ve hilal şeklindeki kireç oturmaları önemlidir. Ultrasonografide kanserin boyutu, tiroit içerisindeki yeri, boyun bölgesinde lenf düğümü olup olmadığı gibi incelemeler yapılır. Ondan sonra da kan alınır. Kanda tiroidin antikorları, tiroit hormon düzeyleri, paratiroit hormonları değerine bakılır.

Hastanın daha sonra uygulanacak olan kanser tedavisine dönük olarak, vücuttaki iyot miktarını görmek için idrarda iyot ölçümü yapılmalıdır.

Takiben mutlak surette her nodüllü hastaya tiroit sintigrafisi önerilir. Tiroit sintigrafisi yapılmalı, burada da nodülün soğuk ya da sıcak olduğu belirlenmelidir. Soğuk nodüllerde kanser olasılığı yüzde 20 civarındadır.

Kistler kanser açısından emniyetlidir şeklinde bir görüş yanlıştır. Kistik nodüllerde de tiroit kanseri görülme olasılığı vardır.

Yorumlar