KADIN

170.636 kez izlendi
5 / 4.61 - 23 Oy
Gönder Sitene Ekle
Tırnaklarımızı kimi zaman bir alet gibi kullanarak, yıpranmalarına yol açarız. Fakat onları sağlıklı ve güçlü hale getirmek hiç zor değil.
1. Adım
Tırnaklarınızı koruyun
Tırnaklarınızı kimyasallardan ve dış etkilerden koruyun. Bulaşık yıkarken, temizlik yaparken plastik eldiven kullanın. Güneşe ve soğuğa karşı ellerinizi ve tırnaklarınızı sık sık nemlendirin.
2. Adım
Tırnaklarınızı kısaltın
Tırnaklarınızı haftada bir kısaltın. Bunun için uygun bir makas ile törpü kullanın. Mümkünse nemli ve yumuşakken, parmağın ucuna yakın kesin. Haftalık kısaltmalar, tırnaklarınızın zarar görmesini engelleyecektir. Uzun tırnak seviyorsanız, darbelerden korumaya ve temiz tutmaya özen gösterin.
3. Adım
Ayak tırnaklarınızı düz kesin
Ayak tırnaklarınızı düz ve çok kısaltmadan kesin. Oldukça sert oldukları için, banyodan sonra kesmek işinizi kolaylaştıracaktır.
4. Adım
Tırnak etlerinizi koruyun
Tırnak etlerinizi asla kesmeyin, koparmayın. Kesiklerden giren bakteriler, enfeksiyonlara yol açabilir.
5. Adım
Şeytan tırnaklarını koparmayın
Şeytan tırnaklarını koparmayın. Koparılan bölgede iltihaplanmalar olabilir. Çok rahatsız ediciyse, bir makas yardımıyla kesin. Ellerinizi nemli tutarak, şeytan tırnaklarının oluşumunu önleyebilirsiniz.
6. Adım
Törpüyü dikkatli kullanın
Tırnaklarınızın yan taraflarını törpülemekten kaçının. Yan tarafları törpülenen tırnaklar, daha kırılgan olur.
7. Adım
Manikürü pedikürü uzmanlarına yaptırın
Manikür ve pedikür gibi tırnak bakımlarını, güvenilir yerlerde yaptırın. Mümkünse kendi setinizi yanınızda götürün. Bu şekilde bulaşıcı hastalıklara karşı korunmuş olursunuz.
8. Adım
Oje ve aseton kullanırken dikkatli olun
Oje ve aseton kullanırken dikkatli olun. Ojeyi kazıyarak çıkarmaya çalışmayın. Haftada iki defadan fazla aseton kullanmayın. Aseton sık kullanıldığında, tırnaklarınızın sararmasına ve zayıflamasına neden olabilir.
İPUCU
Aseton kullanımını azaltmak için, ojesi çıkmış tırnaklara oje ile rötuş yapın ve eskisinin üzerine yeni bir kat sürün.
9. Adım
Bakım maddelerinden uzak durun
Tırnak bakım maddelerinden uzak durun. Bu tür maddeler tırnaklarınızın sararmasına ya da kırılmasına yol açabilir. Takma tırnaklar, kendi tırnaklarınızın altında reaksiyona sebep olabilirler.
10. Adım
Tırnak batmalarına dikkat edin
Tırnak batmalarına dikkat edin. Tırnakların kesilme biçimi, ayakkabı basıncı gibi sebepler genellikle ayak baş parmağında tırnak batmasına neden olur. Hafifçe batmış tırnağınız varsa, fazla tırnağı yontun ve battığı kenarı pamukla hafifçe kaldırın. Pamuğu sıkça değiştirmeyi ve kızarıklık geçmezse doktora gitmeyi ihmal etmeyin.
Sağlıklı ve güçlü tırnaklarla daha da güzelleşmiş ellerinizin farkına varın.

Yorumlar