KADIN

19.882 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Tek çeşit besin içeren diyetlerin bir çok zararı olabilir. Bu diyetin hangi tek besinden oluştuğuna bağlı olarak da değişir.

Yüksek proteinli diyetler kan kolestrol seviyelerinin yükselmesine, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının bozulmasına sebep olabilirken, sadece sebze - meyve üzerinden oluşan diyetlerde vücutta kas kaybına, sindirim ve bağırsak sistemlerinde problemlere yol açabilir.

Günlük beslenme düzenimiz içerisinde karbonhidratlar, proteinler ve yağlar dediğimiz makro besin ögelerinin düzenli olarak yer alması gerekir. Dört ana besin grubu; süt ve süt ürünleri, et çeşitleri, sebze ve meyveler, tahıl ürünleri düzenli olarak bir diyetin içerisinde var olmalıdır. Bunlardan birinin diyetten uzaklaştırılması, uzun dönemli olarak vitamin ve mineral yetersizliklerine de yol açabilir.

Örneğin; hiç süt ürünü içermeyen bir diyet programının uzun süre uygulanması, kemik ve diş sağlığının bozulmasına sebep olabilir. Aynı şekilde çok uzun süre sebze ve meyve olmadan diyet yapmakta, başta kabızlık sorununa yol açabileceği gibi C-B vitaminleri yetersizliklerine neden olabilir.

Tek çeşit diyetler; tırnak kırılması, saç dökülmesi, deride bozukluk ve susuzluk gibi belirtilerle başlayıp uzun dönemde daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Yorumlar