KADIN

5.421 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Tat duyusu, kokuyla birlikte kimyasal duyulardan birisidir. Tat almanın gerçekleşmesi için tükürük salgısına ihtiyaç vardır. Her molekülün içerisindeki tat molekülleri, dillin üzerinde tat tomurcuklarının içerisine yerleşmiş tat algılayıcı hücrelerle birleşime girer. Tükürük içerisinde çözüldükten sonra 5 temel tat olarak algılanır. Bu tatlar; tatlı, tuzlu, acı, ekşi ve umami tadıdır.

Umami tadı, yaklaşık 100 yıl önce tanımlanmış bir tat çeşididir. İlk olarak deniz yosunlarında keşfedilmiştir. Çin tuzu denilen, gıda katkı maddesi olarak ve lezzet arttırıcı olarak kullanılan tat aslında umami tadıdır. Umami içeren besinleri yediğimizde daha fazla yemeyi isteriz. Özellikle domates, parmesan peyniri gibi gıdalar umami açısından oldukça zengindir.

Tuzlu tadı, elektrolit dengesinin sağlanması açısından önemlidir. Tatlı tadı ise, karbonhidrat alımını kontrol etmesi açısından görevlendirilmiştir. Ekşi tadında aminoasitler etkilidir. Acı tadı ise, zehirli gıdaları almayı engelleyen bir koruyucu tattır. Acı tadı aynı zamanda bağışıklık sistemimiz için çok geçerli bir tat dokusudur. Bu gıdalar, dilin üzerinde yerleşmiş olan tat tomurcuklarıyla temas ettikten sonra, beynimize bu gıdalardan alınan tat algısını ulaştıracak sinirler vasıtasıyla, ilgili tat ile hafızada olan tat eşleştirilir ve tadın tanımlanması gerçekleştirilir.

Yorumlar