KADIN

67.255 kez izlendi
5 / 3.50 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
İhtiyaç Listesi
  • 90 gr. pudra şekeri
  • 125 gr. tuzsuz tereyağı
  • 1 yumurta
  • 30 gr. toz badem
  • 250 gr. un
Pasta Tarifleri - Tart Tabanı Tarifi: Tart tabanı yapmak için ilk başta pudra şekeri, toz badem ve tereyağını bir kaba döküp karıştırarak, homojen bir kıvama sokmanız gerekir. Spatula yoksa çatal yardımıyla da bu iş yapılabilir. Tereyağının mutlaka oda sıcaklığında olması gerekir.

Karışım birbirine iyice yedirildikten sonra, üstüne yumurta eklenir ve karıştırılmaya devam edilir. Yumurta, hamuru daha yumuşak bir kıvama getirecektir. Yumurtayıı yedirdikten sonra unu da yavaş yavaş eklemek gerekir. Son kısım eklendikten sonra, spatula ile değil el ile karıştırılmalıdır. Kurabiye gibi sert bir hamur olmaması için çabuk hareket edilmelidir. Ele yapışmaması gerekir.

Bir yağlı kağıda un serpilir ve hamur onun üzerine yerleştirilir. Üzerine biraz daha un serpildikten sonra, diğer yağlı kağıtta onun üzerine konur. Ardından merdaneyle açmaya başlanır. Eğer yağlı kağıt kullanmadan merdane kullanılırsa, hamur yapışır ve istenen sonuç elde edilemez. Açılan hamur buzdolabında yaklaşık 1 saat bekletilir.

Buzdolabından çıkardıktan sonra, tartı kalıba yerleştirmek gerekir. Bu tartı her türlü tart çeşidine uygulayabilirsiniz. Yağlı kağıt çıkartılır. Bir bıçak yardımıyla hamur kesilir. Bu hamur, yağlanan kalıba yerleştirilir, küçük parmak darbeleriyle yedirilir. Bu işlemi çabuk yapmak gerekir, çünkü hamur sıcakta kaldıkça yumuşak bir hale gelir.

Hazırlanan tart, 200 derecelik fırında yaklaşık 15 dakika bekletilir.

Yorumlar