KADIN

49.788 kez izlendi
5 / 5.00 - 4 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kurabiye Tarifleri - Tarçınlı Kurabiye Tarifi: Un masaya dökülür, yumurta için ortasına bir delik açılır ve yumurta unun içerisine kırılır. Ardından yumurta ve un yoğrulur. Yoğurduktan sonra diğer malzemeler eklenir. Şeker, tarçın, zencefil unun üzerine dökülür ve yine yoğrulur. Bir kaç damla vanilya özütü kullanılır, bunun tadı biraz baskındır, çok fazla kullanmamakta fayda vardır.

Son olarak tereyağı eklenir. Tereyağının çok fazla oda sıcaklığında olmaması gerekir, çünkü bu sefer hamur fazla yumuşak olur. 5-10 dakika yoğurmak gerekebilir, yoğurduktan sonra hamur çok yumuşak olursa, 3-4 dakika buzlukta bekletilebilir.

Hamuru yoğurduktan sonra açmak gerekir, hamuru açmak ve masaya yapışmasını engellemek için masaya un serpilir. Hamuru açtıktan sonra kalıplarla şekil çıkartılır.

Hamuru bu şekilde kullanmaya devam ettikçe tereyağı eriyeceği için, hamur yumuşayacaktır. Bu durumda hamuru bir kaç dakika buzluğa kaldırıp bekletmekte fayda vardır.

Kurabiyeleri hazırladıktan sonra, 180 derece fırında 10 - 15 dakika pişirmek yeterli olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken, kurabiyelerin hızlı pişmesi ve hemen kararmasıdır. Dolayısıyla fırının başından ayrılmamak gerekir.

Yorumlar