KADIN

Taksitli satışlarda tüketicinin hakları nelerdir?

Şükran Eroğlu Şükran Eroğlu Avukat
2.822 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kanunda taksitli satışlarda düzenlenmiştir. Taksitli satışlarda tüketicilerle mutlaka bir sözleşme yapılması ve bu sözleşmenin bir örneğinin de tüketiciye verilmesi zorunludur. Bu sözleşmede bütün malın özellikleri, tarafların adresleri, eğer bir şirketse unvanı yer alacak, aynı şekilde ödenecek taksit tutarları, taksitlerin vadeleri, vadelerin ödenmeyip temerrüte düşülmesi halinde ne gibi yollar izleneceğinin hepsinin olması gerekir.

Kredi kartıyla taksitle satış hususunda yasada böyle bir düzenleme yoktur. Kredi kartıyla taksitle alışveriş yapıldığında da bir sözleşme yapılmıyor. Üye iş yeri parasını alıp aradan çıkar. Tüketici hiçbir mal ve hizmet satın almadığı bankayla muhatap olmaya başlıyor. Tüketici borcunu öderken problem yoktur. Ancak borcunun asgari tutarını ödemeye başladığı zaman, bütün taksitli olan alışverişlerinin tutarları da genel kredi kartı borcu içerisinde yer aldığı için, ödenen bedel taksite sayılmaz, borcun asgari tutarına sayılır ve tüketici aslında baştan üye iş yerinden vade farksız ve faizsiz aldığını zannettiği mal ve hizmet için faiz ödemeye başlar.

Bu satış biçimine bir son verilmelidir. Şu anda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartıyla yapılan taksitli alışverişlere bir takım kısıtlamalar getirdi. Bize göre bu kısıtlamalar tüketicinin aleyhine yükler getirecektir. Çünkü 10 milyondan fazla tüketici, kredi kartının sadece asgari tutarını ödeyebilmektedir. Bu kısıtlamalarla bunu da ödeyemeyecek hale gelecek ve icra takibi yapılacak tüketici sayısında bir artış olacaktır.

Yapılması gereken, BDDK'nın bu satış biçimini ortadan kaldırmalı, eskiden olduğu gibi satıcı veya sağlayıcı tüketiciyle muhatap olarak sözleşme yapmalı ve taksitli alışverişler de satıcı - sağlayıcı ve tüketici arasında devam etmelidir.

Yorumlar