KADIN

32.361 kez izlendi
5 / 5.00 - 4 Oy
Gönder Sitene Ekle
Obsesyonun 4 ana özelliği vardır.

Bunlardan birincisi kontrol etmektir. Sürekli etrafı kontrol edebilir, diğer insanları kontrol eder. Yönetici durumundaysa onunla çalışmak ızdırap olmaktadır.

İkinci önemli özellik, bir şeylerin sürekli şüphe halinde gitmesidir. Bu şüpheler kimi zaman paranoyalara varır. Öyle şüpheler olabilir ki, akla gelen şüpheler hayatı kısıtlar, karar vermeyi engelleri, diğer insanları rahatsız edebilir. Bu özellikle evlilikte problem haline gelebilir.

Üçüncü önemli özellik, kararsızlıktır. Obsesyona sahip kişi sürekli kararsızlık içerisindedir, bir karar vermesi çok uzun zaman almaktadır.

Dördüncü özellik, geç kalmaktır. Bu insanlar sürekli bir şeyleri son dakikaya bırakırlar. Hatta son dakikada o kadar çok ızdırap çekerler ki, sürekli oyalanır ve son dakikaya kalır. Bir haftalık süresi varsa, son günde ızdırap içerisinde geçirebilir.

Bunun dışında temizlikle ilgili veya hastalıkla ilgili takıntılar olabilir, evhamlar bulunabilir. Bütün bunlar obsesyonların temel özellikleridir. Bunların haricinde, soyut kavramlara daha çok önem vermektir. Soyut kavramları günlerce düşünürler, bir türlü de karar veremezler.

Yorumlar