KADIN

22.063 kez izlendi
5 / 1.50 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Sağlıklı yetişkin bir erkeğin vücut ağırlığının yüzde 50'si, yetişkin bir kadının vücut ağırlığının yüzde 60'ını su oluşturmaktadır. Bebeklerde bu oran yüzde 75 civarına çıkmaktadır. Yaşla birlikte vücuttaki su oranı azalmaktadır.

Su yaşam kaynağıdır, günlük beslenmede de tüketilmesi gereken bir sıvıdır.

Su, en başta kan ve lenf dolaşımı için büyük önem taşır. Metabolik atıkları atmaya yardımcı olmaktadır. Kemiklere eklem kayganlığı sağlar. Emziren kadınlarda süt verimini arttırır. Vücut ısının dengelenmesini sağlar, kaybedilen elektolitlerin yeniden yerine konulmasına ön ayak olur.

Vücutta bulunan kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi birçok mineral için de temel kaynak sudur. İyot ve fosfor alımının bir kısmını da yine sudan karşılamaktayız. Su içmek için susamayı beklememek gerekir. Günde yüzde 2 su kaybı, konsantrasyon bozukluğuna, yorgunluğa ve halsizliğe neden olmaktadır.

İdrar renginin açık sarıya yakın bir renk olması gerekir. Sağlıklı bir bireyin yaklaşık olarak günde 2.5 litre su tüketmesi çok önemlidir.

İçilen suların içerisine limon dilimleri, nane yaprakları, kiraz atmak daha rahat su tüketimini sağlayabilir.

Böbrek, kalp damar, bağışıklık ve genel sağlığımız için su tüketimine dikkat edilmelidir. Aynı zamanda alınan suların pH derecesi önemlidir. pH derecesini arttırmak için, günlük tüketilen suların içerisine limon dilimleri atılabilir.

Yorumlar