KADIN

10.690 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Suçiçeğinin en çarpıcı ve tipik bulgusu döküntüdür. Döküntü safhasından önce ateş, baş ağrısı, halsizlik, kırgınlık görülebilir. Bu belirtilerden yaklaşık 2-3 gün sonra döküntüler başlar. Döküntüler önce gövdede, daha sonra saçlı deride ve yüzde görülür. Bazen döküntülerin hepsi aynı anda bu üç bölgeden başlayabilir. Yayılma derecesi çocuktan çocuğa farklılık gösterebilir. Suçiçeği o kadar bulaşıcı ve yaygın olabilir ki, göz kapaklarında, kulak çevresinde ve iç yolunda, hatta genital bölge ve anüs çevresinde bile görülebilir. Kol ve bacaklardaki tutulum daha hafiftir.

Döküntüler önce kırmızı bir kabartı şeklinde başlayabilir. Daha sonra büyür, içi su dolar. Ardından bu su bulanır, şekil alır ve kabuklanma safhasına geçer. Suçiçeği geçiren çocuğun dikkatli bir muayene ile gözlerinin incelenmesi, ağzının ve damağın incelenmesi gerekir. Çünkü suçiçeği hassas cilt bölgelerinde de çıkabilir. Ağız içerisinde olursa ülser şeklinde de bir görüntü alabilir. Bademciklerin üstünde boğazın arka duvarında bile çıkabilir. Çocuğun suçiçeği geçirdiği safhada detaylı bir şekilde ince ince bakılması gerekir.

Çocuk suçiçeği geçirdiği sırada döküntülerini kaşırsa yara halini alabilir. Kabuklanma safhasında iz bırakır. Onun için döküntülü çocukların bu döküntülerini kaşımaması çok önemlidir.

Yorumlar