KADIN

75.322 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Spiral takılması öncesinde muayene yapılması çok önemlidir. Genellikle spirali adetin son günlerinde uygulamayı tercih ederiz. Rahim ağzının daha açık olduğu ve uygulamanın daha kolay olduğu dönemlerdir. Dolayısıyla lokal anestezi uygulanabilir, ama çoğu hastada bu dönemde lokal anestezi uygulamadan da spiral yerleştirmek mümkündür.

Hastalar adetli olmadıkları dönemin bir ay öncesinde jinekolojik muayene yaptırmalıdırlar. Bu dönemde herhangi bir akıntı olup olmadığı değerlendirilir, tedavi edilmesi planlanır. Tedavi sonrasında da adetin yoğunluğunun azaldığı son günlerde uygulanır.

Spiral uygulaması, poliklinik koşullarında yapılan, oldukça basit bir uygulamadır. Jinekolojik muayenede spekülüm uygulanır. Genellikle vajen içerisi antiseptik bir solüsyon ile temizlenir. Ardından bir uygulama tüpü içerisinde spiral ayarları yapılır. Bunun öncesinde mutlaka ultrason yardımıyla rahim boyutları değerlendirilir. Ona uygun spiral ayarlanarak uygulama tüpü rahim içerisine yerleştirilir. Ardından tüp çıkarılır, spiral rahim içerisine bırakılır ve ipleri kesilir. Genellikle işlem öncesinde ağrı kesici kullanılması istenir.

Yorumlar