KADIN

7.947 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Skolyoz hastalığının tiplerine göre tedavi yöntemleri vardır. En sık görülen, sebebi bilinmeyen ve genç çocuklarda görülen skolyoz tipinde belirli ölçüm yöntemleri bulunmaktadır. Bu tip hastalara, ayakta tüm omurgayı ve kalça kemiklerini içine alacak şekilde, skolyoz filmi denilen iki yönlü grafiler çekilir. Bu grafilere göre eğriliğin en fazla olduğu yerlerde belirli bir ölçüm yapılır. Ölçümdeki "Kop" açısına göre hastalara çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır.

20-40 derece arasındaki hastalar kesinlikle cerrahiye aday hastalar değildir. Ama açı 40 derecenin üzerindeyse, bu tip hastalara cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Cerrahi uygulanmayan hastalarda, yine eğriliğin derecesine bağlı olarak, fizik tedavi, egzersiz, korse tedavisi uygulanabilir.

Cerrahi tedavide, omurlara yerleştirilen vidalar, demir bir çubukla birleştirilir ve eğrilik düzeltilir. Bunu normal insan anatomisine uygun yapmak gerekir. Çocuğun büyüyeceğini de göz önünde tutarsak, olması gerektiği biçimde bu çubuklara şekil vererek, skolyozu cerrahi olarak tedavi etmek mümkündür.

Yorumlar