KADIN

2.931 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Sinüsler normalde bütün erişkin insanlarda bulunan yapılardır. İçi hava dolu olan boşluklardır. Bu hava dolu boşlukların içerisinde enfeksiyon olmasına ve iltihaplı akıntıların birikmesine sinüzit hastalığı denir.

Sinüzit, normal bir nezle ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonudur. Genellikle nezle ve grip sonrası başlar. Bu hastalıklar sırasında burun içine açılan sinüs delikleri kolaylıkla ödem nedeniyle kapanırlar. Sinüslerin havalanmasını bozarlar. Havalanması azalan sinüste içeride biriken akıntılar dışarıya akamayacağı için, oksijenin azalmasına bağlı olarak da mikroplar kolay üreyeceği için, kolaylıkla sinüzit gelişebilir. Bunun dışında alerjisi olan insanlarda kolaylıkla sinüzit oluşabilir. Burunu ikiye ayıran kıkırdak ve kemikte eğrilik olup, burnun havalanmasının bozulduğu durumlarda, çocuklarda geniz eti büyüdüğü zamanlarda yaşanabilir. Burun etlerinin büyümesi, alerjik hastalarda görülen burun içinde olmaması gereken polip benzeri yapıların oluşması, sinüslerin havalanmasını bozarak kolaylıkla sinüzit gelişimine yol açabilir.

Bağışıklık sistemi bozuk bazı kişilerde de, bazı hastalıklar nedeniyle mantar gibi hayatı tehdit edici sinüzitler oluşabilir.

Yorumlar