KADIN

2.080 kez izlendi
5 / 3.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Sinüzit tedavisinde iki amaç vardır. Öncelikle buna sebep olan bakterilerin uzaklaştırılması ve sinüslerin havalandırma deliklerinin açılarak havalandırılması temel amaçlardır.

Sinüzit tedavi edilmezse bazı olumsuz tablolara yol açabilir. Aslında uygun tedavi ile genellikle sinüzitler tedavi olur. Tedavi edilmeyen sinüzitler, özellikle göz çevresinde ve göz içinde enfeksiyonlara, apse oluşumuna yol açabilir, hatta körlüğe kadar gidebilir. Bunun yanı sıra beyin dokusunda ve beyin çevresindeki zarlarda enfeksiyonlara ve apselere yol açabilir, menenjit veya beyin apselerine yol açabilir. Bu sebeple sinüzitler göz ardı edilmeden tedavi edilmelidir.

Tedavi, bakterilerin yok edilmesi amacıyla uygun antibiyotik verilmesiyle başlar. Bunun yanında yardımcı tedavilerde olabilir. Burunda açılan sinüs deliklerinin genişletilmesi amacıyla ödemi azaltıcı bir takım haplar, tabletler ve burun spreyleri kullanılabilir. Burun spreyleri kullanılırken önemli olan nokta uzun süre kullanılmamasıdır. Doktorun tavsiyesiyle genellikle 5 günü açmayacak şekilde kullanılır. Burun spreylerinin kullanımından önce burun içerisinin tuzlu sularla yıkanması, sinüslerin temizlenmesi ve ardından bu spreylerin sıkılması daha etkili olacaktır.

Yorumlar