KADIN

39.482 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Sinirsel çarpıntılar, daha çok kalbin hızlanması yani taşikardi şeklinde olur. Bazen de kalp atışlarında düzensizlikle seyreden ekstrasistol denilen çarpıntı türü ortaya çıkar.

Herkes hayatında bir kez dahi olsa sinirsel çarpıntı geçirmiştir. Sevgiliyle ilk bakışmada, patronla yapılan tartışmada çarpıntı olmuştur. Kalp yerinden çıkacakmış gibi atmaya başlar, birlikte ağız kuruluğu, fenalık hissi olabilir. Bazı hastalar bayılacakmış gibi olurlar.

Çarpıntı şikayetleri devamlı stres altında yaşayan duygusal insanlarda daha çok görülür. Anksiyete veya gerginlik durumunda olan, devamlı kendini sıkıntı içerisinde hisseden insanlar sanki başlarına kötü bir şey gelecekmiş gibi bir duygu hissederler ki bu genellikle çarpıntıyla birlikte olur.

Bu hastalar uykularının iyi olmadığını, sabah çok yorgun kalktıklarını söylerler. İçlerinde hep bir sıkıntı vardır, kolay öfkelenirler. Panik hastalarında da çarpıntı ön plandadır. Panik atak hastaları arkadaşlarıyla birlikte sohbet ederken bile birden boğulma ve ölüm korkusuyla birlikte, çarpıntı şikayetiyle doktora koşarlar.

Yorumlar