KADIN

Sinirliyken nasıl sakinleşirsiniz?

18.796 kez izlendi
5 / 5.00 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
İhtiyaç Listesi
  • Kağıt
  • Kalem
  • Bitki çayı
  • Kağıt mendil
Sinirliyken verilen aşırı tepkiler, istenmeyen olaylara sebep olabilir. Böyle anlarda uygulayabileceğiniz bazı teknikler sayesinde, durumu kontrol altına alabilirsiniz.
1. Adım
Derin nefes alın
Burnunuzdan yavaşça, derin bir nefes alın. Aldığınız nefesi ağzınızdan yavaş yavaş dışarı verin. Bunu 9 kere tekrarlayın.
İPUCU
Yeterince sakin değilseniz ve yavaş nefes alamıyorsanız, ince kağıt bir mendili dudaklarınıza yapıştırarak nefes almayı deneyebilirsiniz.
2. Adım
Omuzlarınızı sallayın
Omuzlarınızı sallayın ve vücudunuzun duruş pozisyonunu düzeltin. Sinirliyken, vücut gerginliği genellikle omuz, boyun ve üst göğüs kısmında birikir.
3. Adım
Ortamdan uzaklaşın
Ortamdan uzaklaşın ve kafanızı dağıtmak için farklı işlerle meşgul olun. Bir şeyler okumak, dolaşmak ya da bulmaca çözmek sakinleşmenize yardımcı olabilir.
4. Adım
Yere uzanın ve rahatlayın
Sırt üstü yere uzanın ve gözlerinizi kapatın. Yavaş bir müzik eşliğinde, gerginliğinizin başınızdan boynunuza indiğini ve ayak parmaklarınızdan çıkarak vücudunuzu terk ettiğini düşünün.
5. Adım
Sinirinizi kağıda dökün
Boş bir kağıda, sizi neyin sinirlendirdiğini ve neler hissettiğinizi yazarak rahatlamaya çalışın. Daha sonra yazdığınız kağıdı yırtıp atın.
6. Adım
Bitki çayları için
Yaban armudu, ada çayı, ıhlamur gibi bitki çayları için.
7. Adım
Destek alın
Yanınızda destek alabileceğiniz biri varsa, sizi sinirlendiren şeyi ona da anlatın. Konuşmak sizi biraz da olsa rahatlatır.
8. Adım
Doktora başvurun
Sinir hali süreklilik gösteriyorsa, konusunda uzman bir doktora başvurun.
UYARI
Doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle ilaç kullanmayın.
Sinirlendiğiniz, tepki verdiğiniz her şey geçicidir. Yaşam kalitenizi yüksek tutmak istiyorsanız, sinirlerinizi kontrol edin.

Yorumlar