KADIN

Sertleşme bozukluğuna karşı alınması gereken önlemler nelerdir?

Murad Çeltik Op. Dr. Murad Çeltik Üroloji Uzmanı
11.799 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Sertleşme bozukluğuna karşı alınması gereken önlemler, diğer bütün hastalıklarda olduğu gibi alınması gereken önlemlere benzerdir. Çünkü buradaki olay tamamen dolaşımla ilgili bir olaydır. Penisin kanla dolması ve sertleşmesi söz konusudur. Penise gelecek kanın yeterine iyi olması, sinirlerinin düzgün olması ve yeterince uyarılması çok önemlidir.

Şeker, hipertansiyon, nörolojik hastalıklar bu bozukluğa yol açabilir. Fazla kilolu olmak yine sertleşmeyi dolaylı yoldan etkiler. Burada sertleşme problemi yaşamamak için hastalara önerilecekler, iyi bir kiloda olunması, vücut kitle endeksinin normal olması, egzersiz yapılması, kolestrol değerlerini normal olması gibi davranışlardır.

Dengeli beslenilmeli, yağdan uzak durulmalı, karbonhidratlar açısından aşırıya kaçılmamalıdır. Cinsellik fiziksel kapasiteyle ilgili bir durumdur. Bir cinsel aktivite standart olarak iki kat merdiven çıkmak kadar fizik kapasite gerektirir. Bu tabii ki cinsel aktivitenin süresi ve kapasitesiyle değişebilir.

Spor yapan bir insanın cinsel aktivitesi, kapasitesi ve sertlik düzeyi çok iyiyken, hareketsiz, masa başında çalışan bir kişinin cinsel fonksiyonu daha zayıftır. Bu nedenle hastalara önerimiz, kilolu olmamaları, spor yapmaya çalışmaları, sigaradan uzak durmaları ve diyetlerine dikkat etmeleridir.

Yorumlar