KADIN

58.221 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Seramik çamuru pişirmek için öncelikle seramik fırınına ihtiyaç vardır. Bunlar ev tipi ya da sanayi tipi fırınlar olabilir.

Pişirme süresi 8 saate kadar sürer. Bir gün bekledikten sonra fırın kapağı açılır. İçindeki ürünler deforme olmadan çıkartılmış olur.

Şekillendirilen bir seramik ürününe ihtiyaç vardır. Bu ürün iyice kurutulduğuna emin olduktan sonra, içinde nem barındırmayacak şekilde kurutulma odalarında bir hafta bekletildikten sonra pişirmeye hazır hale gelir. Aksi takdirde çamurun patlamasına ve deforme olmasına yol açar.

Seramik parçalar fırın plakalarının üzerine üst üste dizilebilir şekilde pişirilebilir. Ancak ürünler fırın duvarlarına değmeyecek şekilde dizilmelidir.

İlk pişirme ürüne dayanıklılık kazandırmak amacıyla yapılan bir işlemdir. Sıcaklığı 900 - 1000 derece arasında seramik çamurlarının bünyelerine göre değişiklik gösterir.

Diğer pişirim ise sırlı pişirimdir. Dayanıklılık pişirimi yapılmış olan mamul üzerine sır boyaları sürülerek daha yüksek sıcaklıkta yapılan bir pişirimdir. Sır yapılan malzeme tamamen camsı bir maddedir. Sır parça üzerinde camsı bir tabaka oluşturur.

Yorumlar