KADIN

3.956 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Doğal bypass tedavisinin şeker hastalarında çok ayrı bir yeri vardır. Kan şekerinin kolay düşmesini sağladığı için, yüksek şekerin damar duvarlarında yaptığı ve damar sertliğine yol açan harabiyeti önleme gibi bir yararlı etkisi vardır.

Şeker hastalarında kalp damarları çok küçük çaplıdır. Çok küçük çaplı damarlarda, damar sertliğinin yaptığı ciddi darlıklar hızla yayılır ve hastalık hemen ortaya çıkabilir. Ciddi boyutlara erişebilir. Ciddi boyutlara erişmiş bir koroner kalp hastalığında, damar çapları küçük olduğu için bunlara bypass ameliyatıyla ya da balon stent uygulamasıyla yapılacak tedaviler mümkün olamayabilir, bu tedaviler yapılsa da bunlardan elde edilecek iyilik uzun ömürlü olmaz. Kısa süre sonra hastalık yeniden tekrarlayabilir.

Şeker hastaları, daha koroner kalp hastalığı ortaya çıkmadan doğal bypass tedavisi alarak, koroner kalp hastalığının oluşumunu önleyebilir. Ama koroner kalp hastalığı ortaya çıktıktan sonra, balon stent ya da bypass ameliyatı yapıldıktan sonraki dönemde, çok fazla zaman geçirmeden doğal bypass tedavisi olurlarsa, hastalığın seyrine olan olumlu katkısından yararlanabilirler.

Yorumlar