KADIN

14.797 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Şeker hamurundan tren figürü yapımına istediğimiz renkte başlayabiliriz. Trenin alt kısmı için 40 gr. şeker hamuru yeterli olacaktır. Aldığım hamuru zeminde biraz yumuşatıyorum. Ardından elimde yuvarlayıp pürüzsüz bir yüzey elde ediyorum. Hamurun pürüzsüz olduğuna emin olduktan sonra yanlardan bastırarak biraz uzatıyorum. Üstten ve alttan tekrar bastırıyorum. Dikdörtgen şekli ortaya çıkartana kadar şekil veriyorum. Bu figür trenin alt zemini olacaktır.

Üstü için iki parça hamur tartıyorum. Bir tanesi 18 gr., diğeri de 22 gr. boyutunda olacaktır. Yuvarladıktan sonra avuç içimle iki yanından bastırarak hamuru uzatıyorum. Alt ve üst taraflarını düzleştirip, yan tarafları bombe halde bir şekil elde ediyorum. Alt zemin için yaptığım büyüklükle aynı genişlikte olmasına dikkat ediyorum. Diğer figürü de aynı şekilde hazırlıyorum. Bu sefer elde ettiğim şekli dikey olarak kullanacağım.

Bir başka renk şeker hamuru alıp tekerlekleri yapmaya başlayabiliriz. Hamurdan bir parça kopardıktan sonra elimle biraz yumuşatıyorum. Mısır nişastasını zemine ve hamurun üzerine serperek oklavayla açıyorum. Tekerlekler için yuvarlak kalıpları kullanacağız. Kalıplarla kesilen hamurla tekerleklerin şeklini ortaya çıkartıyorum. Şekil ortaya çıktıktan sonra ortalarında yuvarlak izler bırakıyorum. Yıldız uçlarla da şekil verebilirsiniz. Bunları da tamamladıktan sonra, hamuru ıslatıp tekerlekleri gövdeye yapıştırabilirim.

Sarı şeker hamuruna nişasta ilave edip tekrar açıyorum. Açtığım hamurdan bir dikdörtgen kesiyorum. Bıçağın arka tarafıyla çizgiler yapıyorum. Suyla hafif ıslatarak üst tarafı daha dar alt tarafı daha geniş bir şekil daha çıkartıyorum. Bu şekle de bıçakla uzunlamasına çizgiler yapıyorum. Bunu da gövdenin ön kısmına yapıştırıyorum.

Sırada bacayı yerleştireceğiz. Bir parça sarı renkte şeker hamurundan alıyor ve elimle hafifçe yumuşatıyorum. Avuç içimle yuvarlıyorum. Yanlardan bastırıp alt tarafı hafifçe inceltiyorum. Daha sonra hafif sivri bir uç yardımıyla, kenarlarını da biraz esneterek delik açıyorum. Altını ıslatıp trenin üzerine yerleştiriyorum.

Bacanın üzerine duman yaparak figürü tamamlayacağız. Bej rengi şeker hamurundan minik parçalar alıp yuvarlayarak bacanın içerisine yerleştirmek yeterli olacaktır.

Yorumlar