KADIN

33.935 kez izlendi
5 / 3.50 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Şeker hamurundan kuş figürü yapmak için, istediğimiz renk şeker hamurundan bir parça koparılır. Ortalama bir cupcake için konulması gereken figürün ağırlığı 30 gram civarı olacaktır.

Hamuru elimizde biraz yumuşattıktan sonra avuç içimizle yuvarlamaya başlıyoruz. Pürüzsüz bir yüzey elde edene kadar yuvarlayacağız. Pürüzsüz olduğuna emin olduktan sonra avuç içlerini kullanarak bir tarafını hafif inceltiyorum. Ardından inceltilen kısmı yukarı doğru kaldırıyorum. Bu kısım kuyruk kısmıdır.

Kanatlarının yapımı için farklı renkte bir şeker hamuru koparılır. Bu hamur yumuşatılır. Hamurun zemine yapışmaması için mısır nişastası dökülür. Ardından oklava yardımıyla hamurumuzu açıyoruz. Açtıktan sonra eğer kalıp kullanmak isterseniz, kanat kalıplarını kullanabilirsiniz. Ya da küçük bir bıçak yardımıyla damla figürü çıkartılır. Çıkartılan şekillerin bir uçları hafif yukarı doğru kaldırılır. Daha sonra su yardımıyla figüre yapıştırıyorum.

Gagayı yapmak için sarı ya da turuncu renk kullanabiliriz. Çok küçük bir parça koparılır. Elimizle yuvarlıyoruz. Sonra bir parmağımızla bastırarak üçgen elde ediyoruz. Su yardımıyla figüre yapıştırıyorum.

Kuyruğu yerleştirmek için küçük bir ponpon yapacağız. Kanatların renginden leblebi tanesi kadar bir parça şeker hamurunu yuvarlıyoruz. Yuvarlak bir uçla kuyruğu hafifçe çukurlaştırıyoruz. Su yardımıyla figüre yapıştırıyoruz.

Gözlerin yapımı için siyah renk gıda boyası kullanıyoruz. İnce uçlu bir fırça ve bir yükselti gerekmektedir. Figür yükseltinin üzerine konur. Fırçamızın ucuyla çok az miktarda boyayı figürün üzerine çiziyoruz.

Yorumlar