KADIN

25.495 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Şeker hamurundan ayıcık figürü yapabilmek için, açık kahve tonunu kullanıyorum. İlk önce gövdeyi yapacağız. Gövde için 18 gr. ağırlığında bir hamur kullanmak yeterli olacaktır.

Hamurda pürüzsüz bir yüzey elde edene kadar, avuç içleriyle bastırarak ve gererek yuvarlıyoruz. Hamurumuzun pürüzsüz olduğundan emin olduktan sonra tepesinden hafif incelterek alt kısmını daha geniş şekilde bırakarak avuç içimizle şekil veriyoruz. Bu şekil yumurtaya benzer olabilir. Gövde bu şekilde hazırlanır.

Kafa kısmını yapmak için yine aynı renk şeker hamuru kullanacağız. 10 gr. ağırlığında şeker hamuru kullanmak yeterli olacaktır. Pürüzsüz ve yuvarlak bir şekil elde ettiğimizden emin olmalıyız. Şekil tamamlandıktan sonra bir kürdanı küçülterek gövdeye monte ediyorum, onun üzerine de kafayı yerleştiriyorum.

Kolların ve bacakların yapımına geçilebilir. Küçük bir parça koparıp avuç içimle yuvarlayıp hamuru uzatıyorum. Bir ucunu yanlardan bastırarak inceltip diğer ucun ön tarafını düzleştiriyorum. Emin olduktan sonra fırça yardımıyla hafifçe ıslatıp, bacak kısmına yapıştırıyorum. Ardından diğer bacağı yapıyorum.

Kollar için de koparılan ufak parçaları yuvarlıyorum. Bir ucunu inceltip diğer ucunu kalın bırakıyorum. Az miktar suyla ıslatıp gövdeye yapıştırıyorum. Diğer kol için de aynı yöntemi uyguluyorum.

Kulaklar için küçük bir parça avuç içinde yuvarlanır ve ucu hafif sivri bir alet yardımıyla ortası delinir. Elimde bir üçgen elde ediyorum. Daha sonra suyla hafif ıslatarak kulağı yerleştiriyorum. Diğeri için de aynı yolları uyguluyorum.

Burun yapmak için kırık beyaz bir renk kullanıyorum. Küçük bir parça alıp elimde yuvarlıyorum. Hafifçe yanlardan bastırıyorum. Bıçağın ters yüzeyi ile ortasından bastırıyorum ve kesik oluşturuyorum. Fırça ve suyla ıslatıp kafaya monte ediyorum. Burnu tamamlamak için küçük bir parça siyah şeker hamurunu yuvarlıyor ve beyaz hamurun tepe noktasına yapıştırıyorum.

Ardından gözler yapılır. İki tane çok minik siyah şeker hamuru parçasını hafif yuvarlak yapıyorum ve elimle yassı hale getiriyorum. Ardından yapıştırmak istediğim noktaları ıslatıyor ve yapıştırıyorum.

Son olarak ayının kuyruğunu yapacağız. Boz rengi şeker hamurundan küçük bir parça alıyorum. Top şeklinde elimde yuvarlayıp, hafif ıslatıp arkasına yerleştiriyorum.

Bir parça yeşil renk şeker hamurunu koparıp yuvarlıyorum. Yuvarladıktan sonra hamurun ortasına hafifçe bastırıyorum. İki tarafını üçgen şekline getiriyorum. Ortasına yuvarlak bir uçla hafifçe bastırıyorum. Islatıp boynunun yan tarafına papyonu yerleştiriyorum. Sabitlemek için sivri bir uçla yuvarlak bir iz yapabilirsiniz.

Yorumlar