KADIN

11.129 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Sedef hastalığının lokal tedavi yöntemleri, sedef hastalığı tanımlandığından beri yıllardır kullanılan tedavi yöntemleridir. Burada belirtiler kızarma ve pullanma olduğu için belirtiye yönelik tedaviler geliştirilmiştir.

Önce deriyi yumuşatmak için yağlar kullanılmıştır. Bu yağlar sedef kabuklarının yumuşayıp dökülmesine neden olabilir, ancak bu tedavi için yeterli bir şey değildir.

İlaçlar geliştikçe, bu hastalığa etki eden bir takım tedavi edici kremler geliştirilmiştir. Kabukları gidermek için yapılacak en güzel tedavi, asitlerle bunu soymaktır. Örneğin; salisilik asidi vazelin içine karıştırılarak eczanelerde hazırlanır. Cilde sürüldüğü zaman sedef kabuklarından tamamen kurtulunabilir ama kızarıklığı yok etmez.

Kızarıklığı ve iltihabi durumu yok edebilmek için bir takım aktif maddeler içeren kremlerin kullanılması gerekmektedir. Bunların başında kortizonlu kremler vardır. Fakat kortizonun geri dönüşü vardır. Bıraktıktan bir süre sonra sedef hastalığı geri dönebilir.

Rahatlatıcı tedavi olarak tanımlarsak, kabukları soyan kremi ve daha sonra da kortizon kremi kullanarak, sedeften geçici bir süre kurtulmak mümkün olabilir. Bunları doktorun önerisiyle kullanmak daha doğru olacaktır.

Yakın zamanda kalsiyum türevi bazı ilaçlarla sedefi tedavi etme yolu denendi ve bu da başarılı oldu. Ancak bu da, diğer kremler gibi geçici bir rahatlama sağlamaktadır.

Yorumlar