KADIN

49.110 kez izlendi
5 / 2.33 - 3 Oy
Gönder Sitene Ekle
Saksı çiçekleri için mutlaka bitkinin ihtiyacına göre yer konumlandırmasının yapılması lazımdır. Bu bitkileri de gölge, güneş, yarı gölge olarak sınıflandırmak mümkündür.

Gölgeyi seven bitkiler aşırı güneşe maruz kalmamalıdır. Güneşi seven bitkiler için, sabahtan akşama kadar güneşe doymuş ortamlar seçilmesi lazımdır. Yarı gölge bitkilerinin, sabah güneşini alıp öğlen saat 2'den sonra güneş alan ortamlarda pek bulunmaması gerekir. Bu sınıflandırma dahilinde saksı çiçeklerini konumlandırmak mümkündür.

Nemli ya da çok kuru ortamları tercih eden bitkiler de vardır. Örneğin, arapsaçı gibi bitkiler nemli ortamları sevdiği için, belirli zaman aralıklarında yapraklarına su püskürtülmesi lazımdır. Havuz kenarlarını tercih eden bitkiler vardır. Japon şemsiyesi, kumpas otu gibi bitkiler göl ya da havuz kenarlarına gayet güzel uyum sağlamışlardır.

Kaktüs gibi bitkiler de çok sıcak ve kurak ortamları sevdiği için, 15-20 günde bir su ihtiyaçlarını karşılayarak kuru ortamı sağlayabiliriz. O bitkiler için az su daha elverişli olur.

Yorumlar