KADIN

Sağlıklı iletişim nasıl kurulur?

25.466 kez izlendi
5 / 4.00 - 4 Oy
Gönder Sitene Ekle
Aileden iş yaşamına, hayatın her bölümünde insan ilişkileri önemlidir. Bazı ayrıntılara dikkat ederek, insan ilişkilerinde daha başarılı olabilirsiniz.
1. Adım
Karşı tarafı dinleyin
Söylenenleri dinleyin. Karşı tarafın ne anlatmak istediğini tam olarak bilmeden, kendinizi ifade edemezsiniz.
2. Adım
Söylenenleri onaylayın
Başka fikirleri onaylayın. Konuşmanıza; "hayır, öyle değil, sen yanlış biliyorsun" gibi ön yargılı cümlelerle başlamayın. Eğer konuya itiraz ederek girerseniz, karşınızdaki kişi aranıza bir duvar örecek ve söylediklerinizi dinlemeyecektir.
3. Adım
Oldukları gibi kabul edin
İnsanları oldukları gibi kabul edin ve değiştirmeye çalışmayın. Herkesin hata yapabileceğini ve siz de dahil, kimsenin dört dörtlük olmadığını düşünerek davranın.
4. Adım
Baskı kurmayın
Kendi fikirlerinizi kabul ettirmek için, insanlar üzerinde baskı kurmayın. Herkes sizin gibi düşünemez. Böyle bir beklenti içine girerek, kendinizi ve çevrenizdekileri yıpratmayın.
5. Adım
Anlaşılır olun
Kendinizi açık ve net bir dille ifade edin. Konuşmalarınızda anlaşılması güç, az bilinen kavramlar yerine; günlük hayatta çok kullanılan, basit kelimelerden faydalanın.
6. Adım
Dürüst davranın
Dürüst davranın. Söylenemeyecek kadar kötü olduğunu düşündüğünüz şeyler varsa, yalan söylemek yerine bu tür şeyleri hiç anlatmayın.
7. Adım
İnatçılık etmeyin
Haklı olsanız bile, hiçbir konuda inat etmeyin. İnatçılık insanların sizden uzaklaşmasına yol açar. Bunun yerine bir orta yol bulmaya çalışın.
8. Adım
Hatalarınızı kabul edin
Hatalarınızı kabul edin ve tekrarlamamaya çalışın. Bu konuda samimi olduğunuzu göstermek için özür dilemekten çekinmeyin.
Sağlıklı bir iletişim sayesinde insanlar tarafından sevilen, saygı duyulan biri olabilirsiniz.

Yorumlar