KADIN

Saç ekimi nerede kim tarafından yapılmalıdır?

Melike Külahçı Dr. Melike Külahçı Medikal Direktör
6.072 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Burada "saç cerrahı" diye bir tanım söylenir. Çünkü saç cerrahisi üniversitelerde öğretilen bir branş değildir. Ancak cerrahi branşlardan gelmiş doktorların deneme yanılma ya da seyretme yoluyla ustadan öğrendikleri bir iştir. Bunun için saç cerrahının mutlaka çok tecrübeli olmasını beklenir. En az bin ameliyatı geride bırakmış bir saç cerrahına kendinizi kolay kolay emanet edebilirsiniz.

Saç nakli yaptırmaya karar vermişseniz öncelikle dikkat edeceğiniz şey bu kurumun plastik cerrahlar tarafından işletilen, yönetilen ve operasyonların yine aynı doktorlar tarafından yapılan bir kurum olmasıdır. Çünkü ne yazık ki uzmanlık konularının dışında çalışan pek çok teknisyen ve başka sağlık mensuplarını da bu işi yaptığı günümüzde sık sık duyulmaktadır. İkinci tercih de size işlem yapacak doktorla operasyondan önce tanışmanızdır. Bu iki kural olmazsa olmazdır. Seçimlerde çok dikkatli olmalısınız. Aksi halde sağlığa uygun çalışmayan yerlerde hem sağlığımızı tehlikeye atarız hem de bir saç ekiminin sonuçlarını yıllarca başımızda taşıyarak faydadan çok büyük zararlar görebiliriz.

Yaşları 22 ile 72 arasında saçının durumunu, görüntüsünü beğenmeyen her sağlıklı erişkine saç nakli yapılabilir. Türkiye'de sağlık bakanlığı yönetmeliğine göre plastik cerrahi uzmanları ve dermatologlar saç ekimine ehliyetli kabul edilmektedir.

Yorumlar