KADIN

6.835 kez izlendi
5 / 4.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kalp rahatsızlığı olan hastaların genellikle yüksek tansiyonu vardır. "Yüksek tansiyonum var, ben saç ektirebilir miyim?" şeklinde sorular çok gelir.Eğer iyi kontrol edilebilen bir kan basıncıysa, ilaçlarla takip edilebilen, kontrol edilebilen bir kan basıncıysa bizim için hiçbir tehlike teşkil etmez.

Komplikasyonlarla baş edilebilecek bir ortamda kalp hastaları ya da yüksek tansiyon hastalarına da rahatlıkla müdahale edilebilir. Özellikle kalp hastalarının kullandığı coumadin gibi, aspirin gibi kan sulandırıcı bazı ilaçların operasyondan birkaç gün önce kesilmesi çok hayatidir. Bundan dolayı operasyon öncesi yapılan muayenede hastanın aldığı ilaçları doktoruna teker teker anlatması önemlidir.

Saç nakline engel kabul ettiğimiz en önemli olay özellikle kalp hastalarının aldığı kan sulandırıcı ilaçlardır. Bunların en azından operasyondan 5 gün önce kesilmesi gerekir. Bu şart yerine gelmezse işlemi ya erteleriz ya da tamamen iptal edebiliriz.

Ayrıca saç dökülmesi saçta deri hastalığına bağlı olan bazı kişilerde de saç nakli yapılamaz. Özellikle biyopsi ile kesinleştirmeden bir saç hastalığı bulunduğu ihtimali tamamen elimine edilmeden bu kişilerde saç nakli yapılmamalıdır.

Ayrıca ağır kronik hastalıkların terminal dönemlerinde, böbrek yetmezliği kalp yetmezliği gibi ağır hastalıkların son dönemlerinde de saç nakli girişimi bir lüks kabul edilir ve hastaya bundan kaçınması özellikle söylenir.

Yorumlar