KADIN

5.916 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Sürekli asitle tahriş olan yemek borusunun alt ucunda ciddi yaralar, bu yaralardan kanamalar, mide fıtığına sahip olma, yutkunma güçlüğü oluşabilir. Enfeksiyonlara ve yırtılmalara rastlanabilir. Çünkü reflünün aşırı tahrişiyle beraber öğürme ve geğirme gibi şikayetler de artıyor.

Ama en çok korktuğumuz kansere dönüşme özelliği olan bir hastalıktır. Reflü yıllar boyu yemek borusunun alt ucunda mide mukozasına benzer bir hücre değişikliği yapıyor. Yıllara varan süreçte kanser riski vardır. Fakat bunun olasılığının çok düşük olduğu, şikayetlerin azaltılmasıyla risklerin azaltılması mümkündür.

Sizin reflü şikayetlerinize göre, gerekirse sizi 6 aydan 3 yıla kadar varan aralıklarla izliyoruz. Endoskopiyle biyopsileri alıp her bulguyu erkenden yakalayabiliyoruz. Hücre değişikliği yıllara varan bir süreçte kansere gitmektedir.

Reflü rahatlıkla astım hastalığınızın artmasına, kulak burun boğaz yollarında her türlü şikayetlerinizin artmasına yol açacaktır. Kontrolsüz reflüde faranjit atakları, laranjit hastalıkları, ses tellerinde nodül ve bozukluklar, migrenin tetiklenmesi, kas ve sinir hastalıkları gibi birçok hastalığa sebep olacaktır.

Yorumlar