KADIN

6.274 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Reflüde beslenme neredeyse her şey anlamına gelmektedir.

Eğer siz midenizi geç boşaltıyorsanız, midenizde zor sindirim oluyorsa, midenizin asit dengesini bozuyorsanız, yemek borusu mide kıskacını gevşek bırakıyorsanız, daha fazla mide içeriği yukarıya kaçacaktır.

Yüksek yağlı gıdalar, salçalar, soğan ve sarımsakların iyi pişmemesi, çiğ soğan, kötü yağlar, yüksek karbonhidratlı gıdalar, sütlü, ağır ya da hamur işi tatlılar, şerbetli tatlılar yanmanın önemli etkenlerinden olmaktadır.

Yaz meyveleri çiğ alınır. Hem çiğ alındıklarından hem de asit ve karbonhidrat içerdiklerinden, gevşeme ve geç boşalma, hazımda gecikme dolayısıyla da reflü şikayetlerinin artmasına yol açacaktır.

Dengeli ve ufak porsiyonlarda beslenmek gerekir. Yarım kilonun üzerinde mangalda pişmiş ağır yağlı kızartmalı bir et yediğinizde, bu da reflünüzü arttıracaktır.

Beslenmede önemli olan her zaman miktar kadar içerik ve nasıl yapıldığıdır. Kötü bir donmuş yağ ile yapılan bir et parçasından iki ısırık ya da kuru pastane ürünlerinde gün boyu süren reflü yapabilir.

Portakal suyu çok sağlıklıdır fakat reflü yapabilir. Bunu yemekle birlikte az miktarda almak daha faydalıdır. Elma suyu içileceğine, elmayı ara öğün olarak tüketmek daha faydalı olacaktır. Yemeğin hemen üzerine bira, şarap veya derecesi yüksek alkol ürünlerinde de şikayetler artabilir.

Beslenme alışkanlıklarının yanında pişirme şekli de önemlidir. Düdüklü tencerelerin buhar modu kullanılmalıdır. Kızartma, mangal gibi pişirme şekillerinden kaçınmalıyız. Kullanacağımız faydalı bitkilerin bazılarını pişirmeden sonra son 10 dakikada tercih etmeliyiz. Böylelikle etkili maddeler kaybolmaz. Soslara çok dikkat etmeliyiz. Salata sağlıklıdır, dehşet reflü yapabilir. Çiğ yemek geç boşalma yapabilir. Dolayısıyla açık ya da koyu yeşilin hangisinin bize iyi geldiğini belirlemeli, miktarlarını küçülterek ve sıklaştırarak yemeği deneyebiliriz.

Baharatların metabolizma hızlandırıcı faydasından tutun birçok faydası vardır. Ancak aç ve çiğ yediğimizde bunlar da reflü yapacaktır. Tek başında midede hazmı zorlaştıracaktır.

Yorumlar