KADIN

9.337 kez izlendi
5 / 5.00 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Reflünün teşhisinde tavsiyem, doktora gitmeden önce birkaç haftalık şikayetlerinizi çok iyi not almanızdır. Karnınızdaki hangi bölgenin ağrıdığı, yanma ve ekşimenin neden olduğunu kendinizi dinleyerek bulmanız gerekmektedir.

Reflü hastalığında atacağımız adımlar kişiye özeldir. Kişi 45 yaşın üzerindeyse, kilo kaybı, yutma güçlüğü, ağrı, gece bulguları, ateş gibi alarm bulguları varsa, mutlaka endoskopi ve ileri görüntüleme yöntemleri kullanılmalıdır. Hasta gençse, şikayetleri birkaç haftalık ise, gerektiğinde ilaç tarzında hastaya bir takım önerilerde bulunabiliriz. Ancak teşhis etmede en önemli şey hastanın bize anlattıklarıdır.

Endoskopi, yaklaşık 10'da 8 hastada negatiftir. Reflüye bağlı yaralar yoktur. Biz buna endoskopi negatif reflü hastalığı adı veriyoruz. Herhangi bir erozyon, yara, kızarıklık, ülser gibi bir durum yoktur.

Şikayetler 6 ay sürüyorsa, şiddetliyse, sık tekrarlanıyorsa, kulak burun boğaz tipiyle karıştırılabiliyorsa, daha ileri reflü için teşhis etme yöntemlerimiz vardır. Bunların arasında endoskopiyi geçtikten sonra ultrason, kan tahlilleri, yemek borusu ve midenin boşalma sintigrafisi, manometre, ilaçlı film gibi yöntemler kullanılabilir. En önemlisi de ne zaman olduğudur. Yemek yerken mi, yatarken mi, gündüz mü, gece mi şikayetler eşlik ediyor diye ph metre analiz yöntemleri vardır.

Yorumlar