KADIN

9.581 kez izlendi
5 / 5.00 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Radyofrekans yöntemiyle ameliyatsız bel ve boyun fıtığı tedavisi, radyofrekans denilen enerji üreten bir özel aletin yardımıyla, özel iğne ve elektrotlar ile hastalıklı disk ekleminin içerisine ulaşılarak, eklemin bir parçasının yakılması ve eklem içerisindeki basıncın düşürülmesi prensibine dayanır. Tıpkı kalçadan iğneler yapar gibi çok ince iğneler vasıtasıyla eklem içerisine ulaşılır. İşlem lokal anestezi altında yapılır. Radyolojik görüntüleme yöntemleri, mutlak suretle aletlerin tam yerini gösterme açısından gereklidir.

Radyofrekans için kullandığımız elektrot ucunda iki ayrı kutup vardır ve birkaç mm. aralık bulunan iki ayrı kutup arasında enerji yoğunlaşır. Dolayısıyla vücudun başka kısımlarına dağılma riski yoktur.

Radyofrekans yöntemiyle ameliyatsız bel ve boyun fıtığı tedavisi olan hastalar, hastanede yatmadan yaklaşık 10 dakika süren bir işlem ertesinde yarım saat dinlenip evlerine dönebilirler. Ertesi gün işlerine başlayabilirler. Ameliyatlarda gördüğümüz kanama ve enfeksiyon riskleri bu işlemlerde son derece nadirdir. Patlamış fıtıklar bu işlemler için uygun değildir.

Yorumlar