KADIN

9.750 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Yüksek proteinli diyetler uzun süre uygulandığında, böbrek ve karaciğer sağlığı açısından risk oluştururlar.

Normalde enerji ihtiyaçlarının çoğunun karbonhidratlardan karşılanması gerekir. Toplam aldığımız kalorinin yüzde 50'sinden daha azını karbonhidratlardan alıyorsak, vücutta kas yıkımı başlar. Kas yıkımına paralel oluşan yan maddeler vücudun ürik asit seviyelerini yükseltebilir.

Uzun dönemli uygulanan protein diyetlerinin ilk döneminde vücutta oluşan hızlı kilo kaybının sebebi, suyun vücuttan uzaklaştırılmasıdır. İlk 24 saatten sonra da vücut ciddi anlamda kas kaybetmeye başlar. Yüksek proteinli diyet yapanların çoğu, idrar renklerinin normale göre çok daha koyu olduğunu fark edebilirler. Aslında bu kasın yıkım ürünleridir. Çok uzun sürdürüldüğünde de, böbrek yetmezliğine ve diyalize kadar gidebilecek böbrek rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Yüksek kolestrol ve yüksek doymuş yağ alımı, karaciğer enzimlerini yükseltip karaciğer yağlanmasına neden olabilir. Kan seviyelerinde kolestrolün yükselmesine sebep olabilir. Uzun dönem uygulanan bütün protein diyetlerinin sonucu, kalp, damar, buna paralel böbrek ve karaciğer hastalıkları olarak döner.

Yorumlar