KADIN

369.812 kez izlendi
5 / 3.98 - 40 Oy
Gönder Sitene Ekle
İhtiyaç Listesi
  • 2 buçuk bardak un
  • 1 bardak ayçiçek yağı
  • 500 gr. su
  • 1 tutam tuz
  • 1 tutam şeker
  • 9 yumurta
Tatlı Tarifleri - Profiterol Tarifi: Profiterol hamuru için, un, ayçiçek yağı, yarım litre su ya da süt, birer tutam tuz ve şekere ihtiyaç vardır.

Öncelikle un bir kenarda bırakılır, diğer malzemelerin hepsi tencereye konulur. Şeker, tuz ve yağ dökülür. Ayçiçek yağı içinin daha kıtır olmasını sağlayacaktır.

Karışım ocağa konur ve ısıtmaya bırakılır. Isınır ısınmaz da un içerisine ilave edilir, bir kaç dakika karıştırılır. Karıştırma işlemini spatula ile yapmakta fayda vardır, unun top top olmaması açısından hamuru eze eze çevirmek lazımdır.

Bir kaç dakika ocakta çevrilen hamur, ocaktan alınır ve soğuması beklenir. Soğuduktan sonra içerisine yavaş yavaş yumurtalar eklenir. Bu miktara, kıvamına göre 9 - 12 yumurta kırılabilir. Hepsi bir seferde kırılmaz, önce bir kısmı kırılır, sonra mikserle yedirilir, sonra tekrar yumurta kırılır. Burada önemli olan hamurun kıvamıdır, hamur istenen kıvama gelene kadar yumurta kırılır.

Hazır olan hamur, sıkma torbasının içerisine dökülür. Torbanın ucu kesilir ve tepsinin köşelerine birer miktar sürülür. Böylelikle kağıt tepsiye yapışabilir.

Kağıdı tepsiye yapıştırdıktan sonra, sıkma torbasıyla hamur tepsiye sıkılır. Bu ölçüden rahatlıkla 3-4 tepsi çıkartılabilir.

Profiterol hamuru, önceden ısıtılmış 180 - 190 derece arasındaki fırına atılır. 20 dakika civarında pişirilir, üzeri iyice kızardıktan sonra fırından çıkartılır.

Yorumlar