KADIN

36.318 kez izlendi
5 / 5.00 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Portre ile hangi mesajın verilmek istendiği önemlidir. İnsanlar genel olarak portreyi kafa olarak düşünüyorlar. Öyle bir fotoğraf çekmek için 80 - 105 mm. bir objektif kullanılmalıdır. Çünkü aynı anda gözler netlenirken arkanın flu olması gerekir.

Portre fotoğrafı yavaş yavaş daha geniş bir kelime oldu. Mesela, kameraman beni bahçede portre fotoğrafı olarak çekebilir ve bütün bahçeyi gösterir. Wilco orada detay olarak kullanılabilir. Fakat o detay gerçekten önem kazanır. Böyle bir fotoğrafta 24-35 mm. objektif kullanılabilir.

Önceden ne çekileceğine ve nasıl bir mesaj verileceğine karar vermek gerekir. Portre fotoğrafları çekmek için psikolojik etki önemlidir. 3 tane pozisyon vardır. Biri modeli alttan yukarı doğru çekmek, diğeri tam karşıdan, bir başkası da yukarıdan aşağı doğru çekmektir. 3 fotoğraf da başka duygular verir.

Alttan yukarı doğru çekildiğinde, portre çekilen kişiye bir güç verilir. Düz olarak çekildiğinde normal ilişki hissiyatı verir. Model, yukarıdan aşağıya doğru çekildiğinde ise, o insan hakkında pozitif düşünülmüyor, küçük gösterilmek isteniyor imajı yaratılır. Portre fotoğrafında, üç açı da farklı duygular ve başka fotoğraflar verir.

Yorumlar