KADIN

32.750 kez izlendi
5 / 4.50 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Plaka tekniğiyle çamuru şekillendirmek için, önceden yoğrulan ve havası alınan çamuru hazır hale getiririz.

Çamurdan plaka açmak gerekir, bunun için çanağın dış ölçüsü alınır ve kuru bezin üzerinde işaretlenir. Ölçü hazır olduktan sonra, ahşap çıtalar yerleştirilir. Bir miktar çamur sucuk haline getirildikten sonra ahşap çıtaların yanlarına bastırılır ve çıtalar sabitlenir.

Zemin hazır olduktan sonra çamurdan koparılan parçalar seçilen alana yerleştirilir.

Çamur parçalarını yerleştirdikten sonra vurma işlemine geçilir. Böylelikle daha iyi pekişme sağlanır. Ardından oklavayla çamurların üzerinden geçilir. Yüzeyde oluşan ek boşluklar çamurla doldurulur. Kullanılacak metal sistreler yüzeyi düzlemek için çok uygundur. Tırtıklı olan tarafıyla çok daha çabuk işlem yapılabilir.

Çamur yüzeyi düz ve pürüzsüz bir hale geldiği zaman, plakalar açılır ve çamur ters çevrilir. Ardından plakalar tekrar yerleştirilir ve aynı işlemler tekrar uygulanır.

Turnetin üzerine çanak konur. Kullanılacak form streç bir folyo ile kaplanır. Bunun amacı seramik çamurun ürüne yapışmamasıdır. Seramik çamuru formun üzerine yerleştirilir. Objenin eğimi verilir. Islatılmış süngerle şeklin iyice oturmasına katkı sağlanır. Çamur formun şeklini aldıktan sonra kenarlarından kesilir. Ardından süngerle son rötuşlar yapılır.

Yorumlar