KADIN

65.220 kez izlendi
5 / 3.67 - 9 Oy
Gönder Sitene Ekle
İhtiyaç Listesi
  • 52'lik bir deste iskambil kağıdı
  • 2 ila 4 oyuncu
Birçok kişinin ilk öğrendiği iskambil oyunu piştidir. Pişpirik olarak da bilinen bu oyunu öğrenmek ve oynamak çok kolaydır.
1. Adım
Kağıtları dağıtın
Kağıtları karıştırın ve sağınızdaki oyuncuya kağıtları kestirin. Yere üçü kapalı, biri açık olmak üzere üst üste dört kağıt koyun. Her oyuncuya dörder kağıt dağıtın.
2. Adım
Oyuna başlayın
Kağıtları dağıtan kişinin sağındaki oyuncu bir kağıt atarak oyuna başlar ve saatin tersi yönünde oynamaya devam edilir. En üstteki kağıdın aynısını ya da vale atan oyuncu, yerdeki bütün kağıtları alır.
3. Adım
Pişti yapın
Yerde tek kağıt varken, üstüne aynısını atan oyuncu pişti yapmış olur. Kağıtları alır ve yüzleri birbirine bakacak şekilde üst üste koyar. Oyun sıradaki oyuncunun kart atmasıyla devam eder.
4. Adım
Kağıt dağıtın
Oyuncuların ellerindeki kağıtlar bittiğinde herkese yeniden dörder kağıt dağıtılır. Oyun, bütün kağıtlar bitene kadar devam eder.
5. Adım
Puanlama yapın
Oyun bitiminde herkesin topladığı kağıtlar sayılarak puanlama yapılır. Pişti 10 puan, vale ile yapılan pişti 20 puan, as 1puan, vale 1 puan, sinek ikili 2 puan, karo onlu 3 puan değerindedir. Tüm kağıtlar sayıldığında kimin kağıdı daha çoksa 3 puan daha alır. En çok puanı alan oyunu kazanır.
İyi eğlenceler!

Yorumlar