KADIN

5.192 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Parkinson hastalığı aslında bir nörolojik hastalıktır. O yüzden bu hastaların ilk önce bir nöroloji doktoruna başvurması lazımdır. Nöroloji doktoruna başvurduklarında, başlangıç seviyede ya da orta seviyede olan hastalara oldukça büyük faydası dokunmaktadır. Nöroloji doktorunun verdiği dopamin ve benzeri ilaçlarla hastaların şikayetleri bir miktar gerilemektedir.

Beyindeki salgısı eksik olan dopamin maddesi dışarıdan takviye olarak verilebilmektedir. Bu yüzden de hastalar, hastalığın başladığı 5 yıl içerisinde hastalıkla ilgili şikayetlerinde belirgin şekilde düzelmeler yaşar. Bu nedenle beyin cerrahları, ilk 5 senenin nörologlarla geçirilmesi taraftarıdır. Bu dönem bittikten sonra ilaçların da yetmediği şikayetler, artarak giden yavaşlama, titreme, eklemlerde sertlik gibi şikayetler artmaktadır.

İlaçların dozları yükseltidikçe hastanın karaciğer ve böbreğine yüklenmeler olmaktadır. Bu esnada beyin cerrahisi devreye girer. Hastanın bu az çalışan bozulmuş hücrelerine elektrik verip, dopamin denilen bu malzemenin salgılanması sağlanır. Bu yüzden de beyin cerrahisi ve nörolojinin ortak çalışması gereken sistematik bir hastalıktır.

Yorumlar