KADIN

20.871 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Pankreas kistinin tedavisi tek bir yolla yapılmamaktadır. Tipine göre tedavi şekli değişiklik göstermektedir. Eğer ki pankreatif psödökist ise, en azından 6 hafta beklenir. Kendiliğinden kaybolup kaybolmadığı gözlenir. 6 hafta içerisinde kaybolmazsa boşaltılır. Eskiden cerrahi ile yapılırdı fakat son zamanlardaki endoskopik ultrasonografik yöntemler kullanarak, mideden iğneyle kistin içine düşmekteyiz. Arkasından bu iğnenin içerisinden tel göndererek, üstünden genişletici bazı aletler göndermekteyiz. Küçük borucuklar koyarak kistin mideye boşalmasını sağlarız. İltihap varsa, burundan kistin içerisine ayrı bir kateter yerleştiririz ki, kistin içeriğini ilk bir hafta dışarıya alırız. Daha sonra bu burundan yerleştirimi çekeriz, 3 ay sonra da midenin içerisine yerleştirilen stenti çekeriz. Kist zaten kendiliğinden kaybolup gider. Enfekte olanlara bazen antibiyotik vermek durumunda kalırız.

Epitelyal orijinli olanlar hastanın sağlığı yönünden sorun yaratmaktadır. Onun için bu tipe tanı koyduğumuz anda cerrahiye veririz, kist cerrahi yöntemlerle çıkartılır.

Seröz olan kistlerin içerisinde çok küçük yavru kistler vardır. Bunların kansere dönüşme ihtimali çok düşük olduğu için onları takip etmekteyiz. 3 cm. üzerine çıkıyorsa, o zaman operasyona veririz. Çünkü bu boyuttaki bir kist çevre dokulara baskı yapar, kanalları tıkar.

Malin içerikli olan pankreas kanseri, bazen kendini kistik yapı olarak gösterir. O durumda da yapısına göre ameliyata verilir ya da kemoterapiyle tedavi edilmeye çalışılır.

Yorumlar