KADIN

Paket tur sözleşmede tüketici hakları nelerdir?

Şükran Eroğlu Şükran Eroğlu Avukat
3.311 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Paket tur sözleşmeleri, tüketicilerin en az iki hizmetin bir arada sunulduğu ve genellikle de seyahat acenteleriyle birlikte yaptıkları sözleşme biçimidir.

Tüketicilere bir broşür verilir ve ardından bir sözleşme yapılır. Bu sözleşme mutlaka yazılı olmak zorundadır. Bir örneği de tüketiciye verilecektir. Sözleşme şartlarında da hiçbir şekilde değişiklik yapılamaz.

Tüketicinin burada da bir cayma hakkı vardır. Ancak bu sözleşmeden vazgeçme şeklinde değil, seyahatten 7 gün önce tüketicinin seyahat haklarını üçüncü bir kişiye devredebilme şeklinde gerçekleşmektedir. Yani tüketici herhangi bir nedenle bu seyahate gidemeyecek ise, kendi haklarını üçüncü bir kişiye devredebilir. Firmanın buna itiraz etme hakkı yoktur. Dolayısıyla da tüketicinin böyle bir cayma hakkını kullanma biçimi kanunda yer almıştır.

Eğer paket tur firması o seyahati gerçekleştiremeyecekse, o zaman da tüketiciden aldığı bütün belgeleri vermek ve parayı iade etmek zorundadır. Şayet şartlarda değişiklik varsa, bunu da tüketiciye bildirmek zorundadır. Tüketici bunu kabul etmeyebilir. Emsal bir seyahat talep edebilir. Direkt olarak para iadesi isteyebilir, bunu da seyahat şirketi yerine getirmek zorundadır.

Yorumlar