KADIN

589.757 kez izlendi
5 / 4.51 - 114 Oy
Gönder Sitene Ekle
Otomatik vitesli otomobillerin kullanımı, son derece konforlu ve keyiflidir. Vites değişimleri, aracın kendiliğinden yaptığı bir işlev olduğu için, sürücülerin özellikle yoğun trafikte çok daha rahat etmesini ve konforun artmasını sağlar. Sürücü sol ayağını kullanmaz, sadece sağ ayağını gaz ve fren pedalı üzerinde yer değiştirerek kullanabilir.

Vites kolunun üzerinde P - R - N ve D konumları bulunmaktadır. Park etmek için vitesin P konumunda bulunması gerekir. Geri geri gitmek için, vites R konumuna getirilmektedir. N pozisyonu da aracın boşta olmasını sağlar. D pozisyonu ise, aracın hareket halinde vites değişimlerini otomatik ayarlar.

Vites kolu üzerinde bulunan düğme, özellikle park ve geri pozisyonlarında, aracın vites değişimi seçilirken kullanılabilir. N ve D pozisyonlarında o düğmeye basılması gerekmez. En tehlikeli durumlardan bir tanesi, hareket halinde R ve P pozisyonuna almaktır. O yüzden hareket halinde butona basmadan vitesin değiştirilmesi gerekir.

D pozisyonunda, otomatik vites kendini birinci vitese ayarlar. Hız arttıkça uygun olan vitese arttırmaktadır. Yavaşlamayla birlikte tekrar uygun olan vitese düşer.

İlk çalıştırmadan sonra, eğer manevra yapılması gerekiyorsa araç geri vitese alınır. Bazı araçlarda bir uyarı sesi duyulabilir. Park sensörü varsa, geri vitesle birlikte aracın kontrollerini yaparak arkaya hareketi yapılır. Yeterli manevra yapıldıktan sonra vites D pozisyonuna alınır ve hareket edilir.

Hareket halinde giderken D pozisyonundan, R ya da P pozisyonuna kesinlikle alınmamalıdır. Sürüş anında N pozisyonuna almamakta fayda vardır. Ancak duruş sırasında, ayak frende ve el freni çekilerek yapılabilir.

Öndeki araçlarla doğru takip mesafesini yapıyorsanız, çok fazla fren gaz etkisine gerek kalmayacaktır. Yoğun trafikte çok daha hafif gaza basmayı önermekteyiz.

Yorumlar