KADIN

4.375 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Oruç döneminde kilo almamak çok zordur.

Bu dönemde Ramazan ayı yaz aylarına denk geldiği için çok uzun açlık dönemlerine maruz kalacağız. İftarla sahur arası yakın, sahurdan iftara kadar olan kısım çok uzundur. O yüzden iftar öğününün mutlaka çok iyi düzenlenmesi lazımdır.

Glisemik indeksi düşük, fazla rafine edilmemiş, iyi ve sağlıklı pişirme yöntemlerinin tercih edildiği ve mutlaka porsiyonların düzenlendiği beslenme biçimi tercih edilmelidir.

Uzun süreli açlıklardan sonra bireyin kendi kendine porsiyon mücadelesi yapması zordur. O yüzden de iftarın açılmasıyla beraber, su tüketiminden sonra ufak tefek bir şeyler atıştırıp, yemeğe 15-20 dakika kadar ara verip sindirim sisteminin kendine gelmesini beklemek faydalı olacaktır. Ondan sonra besin tüketimine devam etmek iştahın dengelenmesi bakımından önemli bir unsurdur.

İftar geç saatte yapılacağı için, sonrasında hareketsizlik çok yoğun olacaktır. Çünkü bütün gün açlığın ve çalışmanın verdiği yorgunluk yaşanacaktır. O yüzden seçilecek tatlıların meyve kökenli olması, aşırı şekerli olmaması, yatmadan 2 saat önce besin tüketiminin kesilmesi hem sindirim sistemi için hem de kilo korumak için önemli bir etmendir.

Aynı durum sahur saatlerinde de geçerlidir. Sahur yapıldıktan sonra hemen yatmak yerine, sindirimin bitmesini bekleyip yatmak kilo almayı engelleyecektir. Ama bunların dışında sağlıklı ve iyi pişirme yöntemlerine, ayrıca porsiyon oranlarına dikkat edilmesi lazımdır.

Yorumlar