KADIN

41.251 kez izlendi
5 / 4.00 - 4 Oy
Gönder Sitene Ekle
Ortopedik ameliyatlar en sık omuz ve diz ekleminde görülmektedir. Bazen kalçada da özellikle protez ameliyatları görülmektedir. Bu hastalar daha çok protez ve bazen menisküs ameliyatları geçirebilir.

Bu hastalarda ameliyat sonrasında eklemde sertlik oluşması görülmektedir. Hastalar eklemini istedikleri gibi açıp kapatamaz. Bu durumda eklemi bizim eski ve sağlıklı durumuna geri getirmek için bir takım tedavi uygulamaları vardır.

Bunların başında dizde kullanılan devamlı hareket cihazları vardır. Hastanın dizi bu cihaza bağlanır, hastanın dizi otomatik açılıp ve kapanır. Bunu yapabilmek için eklemin bir miktar yumuşatılması gerekir. Bunun için ısı tedavileri kullanılmaktadır.

Ortopedik ameliyatlara bağlı eklem sertliğine ek olarak kas güçsüzlüğü görülebilir. Bu kasları tekrar güçlendirme için de kas güçlendirme egzersizleri kullanılmaktadır.

Ortopedik ameliyatlarda sık görülen kas güçsüzlüğü ve eklem sertliğine ek olarak, özellikle sporcularda daha üst düzey fizik tedavi uygulamaları gerekmektedir. Bu hastalar özel bir takım cihazlarda çalıştırılabilir, egzersiz programlarına tabi tutulabilir.

Yorumlar