KADIN

8.776 kez izlendi
5 / 4.67 - 3 Oy
Gönder Sitene Ekle
Ortodontik tedavi yöntemlerinde teşhis çok önemlidir. Teşhise göre yüzlerce farklı tedavi mekanikleri ve alternatifleri vardır.

Çenelerin birbirinden sapma gösterdiği, uygunsuz ve uyumsuz büyüme sağladığı durumlarda fonksiyonel tedavi tercih edilir. Anomalinin derecesine göre farklı mekanikler tercih edilebilir. Alt çene önde olduğu vakalarda, alt çenenin öne doğru fazla büyümesini durdurucu maskeler takılabilir. Üst çenenin, alt çeneye göre daha hızlı öne doğru büyüdüğü vakalarda, üst çenenin öne doğru büyümesini durdurucu aygıtlar kullanılabilir.

Bazı vakalarda çenelerde darlık meydana gelebilir. Bu darlığı yaşayan hastalarda, nefes alma problemleri de çok sık görülür. Bu hastalarda da üst çeneyi biraz daha genişletici bir tedavi uygulanabilir.

Büyümenin devam ettiği fakat yavaşladığı dönemde ise, dişlerde bulunan çapraşıklıklar diş teli takmak suretiyle tedavi edilmektedir. Dişlerin üzerine kuvvet taşıyıcı materyaller, bunun üzerine akıllı teller yerleştirmekteyiz. Bu tellerin uyguladığı kuvvet her bir dişe aktarılır.

Braketler kendi içlerinde metal, porselen ve safir diye ayrılmaktadır. Porselen braketler biraz daha estetik olmaktadır ve yetişkinler tercih etmektedir. Bu braket sistemi, dişin ön yüzüne yerleştirilebildiği gibi arka yüzüne de yerleştirilebilir.

Son 5-10 yıldır kişiye özgü lingual braket sistemleri geliştirilmiştir. Bu braket sistemlerinde, hastaya özel braket üretilmekte ve yerleştirilmelidir. Dolayısıyla daha düzgün bir diş dizisi, daha hızlı bir şekilde elde edilebilir. Son yıllarda kapaklı sistem braketler üretilmiştir, bunlar tedavi sürecini 3!'te 1 oranında azalmaktadır.

Kuvvet taşıyıcı olarak kullanılan bu braket sistemi, kuvvet uygulayan telle arasında sürtünmenin minimum olduğu sistemdir. Dolayısıyla telde arzu edilen kuvvet dişe uygulandığında, bu iki mekanik arasındaki sürtünme çok az olur.

Artık çok uzun süren bir ortondik tedavilerden bahsetmemekteyiz, tedavi aralığımız 8-24 ay arasındadır. Çünkü uzun süre tel tedavisinde, hastalarında kök uçlarında çok şiddetli erimeler görülmektedir. Dolayısıyla bu tedavi ne kadar hızlı yapılırsa, dişlerdeki problemleri en aza indirmiş olmaktayız .

Yorumlar