KADIN

Omurga kanalı darlığında açık ve kapalı cerrahi yöntemler nelerdir?

Tunç Koç Op. Dr. Tunç Koç Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı
4.178 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Omurga kanalı darlığında cerrahi yöntemler kabaca 3 sınıftadır. Öncelikle açık yöntemlerden bahsetmek gerekirse, çıplak gözle yapılan ameliyatlar söz konusudur. Açık gözle yapılan ameliyatların avantajları, cerrahın çıplak gözle omurga kanalı içerisinde bulunan bütün sinir yapılarını görmesi, sinirlerin alt ve üst kısımlarının serbest olduğunu kontrol edebilmesidir. Bununla beraber açık ameliyatlar daha büyük cilt kesilerine, kanamalara, kas hasarına yol açtığı ve uzun süren iyileşme dönemlerine ihtiyaç duyduğu için artık yavaş yavaş terk edilmeye başlayan yöntemlerdir.

İkinci cerrahi tedavi yöntemi, mikroskop kullanımıyla mikrocerrahi yöntemiyle yapılan ameliyatlardır. Bu ameliyatlarda, kanalın arka kısmı açık ameliyatlarda olduğu kadar geniş bir şekilde çıkartılmaz, ameliyat yarası ve cilt kesisi daha ufaktır. Tane tane çalışılır, sadece sinir köklerinin çevresi serbest bırakılır. Bu ameliyat biraz daha uzun sürer fakat hasta açısından daha az travmatik bir ameliyattır.

Son yıllarda gittikçe daha fazla kullanılmaya başlanan yöntem ise, tam kapalı yöntemdir. Bu yöntem ile büyük bir cerrahi kesiye ihtiyaç duymadan yaklaşık yarım cm. cilt kesisi ve özel aletler ile kanalın içerisine ulaşılır. Bir video kamera ve özel ince aletler ile burada geniş bir alan içerisinde çalışmak mümkündür. Bu ameliyat türü ise diğer ameliyatlardan biraz daha uzun sürer. Cerrahın sabır ve dikkatini gerektirir. Hasta açısından çok büyük avantajları vardır. Bunların başında ameliyat ertesinde iyileşmenin kısa olması, hastanın daha kısa bir sürede normal yaşantısına dönmesidir.

Yorumlar