KADIN

3.185 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Omurga kanalı, omurga sisteminin içerisinde ve ortada bulunan bir kanaldır. Bu kanalın içerisinden omurilik ve sinirler geçerler. Yaşla beraber, omurga kanalını oluşturan eklemlerin, kemiklerin, bağların gerilmesi, kireçlenmesi, yıpranması sonucunda bu kanalda bir daralma ilerleyen şekilde ortaya çıkar. Her insanda var olan bir durumdur.

Ne zaman ki bu kanalın daralması sinirleri ileri derecede baskı altında tutar, sinirler üzerinde ödem, tahriş ve sıkışmaya bağlı bir takım rahatsızlıklar gelişir, o zaman biz bunu bir rahatsızlık olarak sınıflarız.

Çoğu zaman 50 yaşın üzerinde görülen bu rahatsızlık, omurganın en hareketli bölgeleri olan bel ve boyun bölgelerinde çok daha fazla karşımıza çıkar. Bel bölgesinde bulunan omurga kanalı darlıkları, sıkıştırdıkları sinirleri tahriş etmeleri dolayısıyla bel fıtıkları ve boyun fıtıkları ile karışabilir.

Omurga kanalı darlığı hastaları, sıklıkla belirli bir mesafe yürüdükten sonra ağrı yüzünden durup dinlenmek zorunda olduklarını, öne eğilerek yürümek zorunda kaldıklarını ifade ederler. Teşhis koymak amacıyla tomografi ve manyetik rezonans denen incelemelerin yapılması doğru olur. Tomografi bize kemik yapıyı ve kireçlenmeleri, kanalın çapını net bir şekilde ifade eder. MR incelemesi de kanal içerisindeki sinir yapıların çevresiyle ilişkisini ve durumlarını net bir şekilde anlatır.

Yorumlar