KADIN

6.190 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Omurga kanalı darlığı tedavisinde amaç, omurga kanalı içerisinde sıkışmış olan sinirlerin üzerindeki baskının kaldırılması ve sinirlerin rahatlatılmasıdır.

Kanal darlığı ve sinir yıpranması ileri derecede değilse, çok fazla ağrı yoksa ilaç tedavisi, fizik tedavi veya sinirler üzerine lokal olarak uygulanan ilaç tedavileri yeterli olabilir. Ağrı nedeniyle hastanın yaşam kalitesi azalmış ise, yürümeyle ilgili güçlükler varsa, hasta yürüdüğü zaman durup dinleniyorsa o zaman cerrahi tedavi gereklidir.

Cerrahi tedavinin amacı sıkışmış olan sinirlerin üzerindeki baskıyı kaldırarak sinirleri rahatlatmak ve normal haline dönmelerine yardımcı olmaktır. Cerrahinin doğru planlanması, yüz güldürücü sonuçlar alınması için son derece önemlidir. Bir yandan sinirler üzerinde baskı yapan dokuların ameliyat sırasında kaldırılması gerekir, diğer yandan da çok fazla doku çıkartıp omurganın dengesini bozmamak gerekir. Omurganın dengesi yapılan işlem sonucunda bozulacak ise, platin ya da vida sistemleriyle omurganın dengesini sağlamlaştırmak gerekir. Bu nedenle ameliyatların konuyla ilgili tecrübeli ekiple ve teknik imkanlarla dolu ameliyathanelerde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Yorumlar